Występuje problem z podłączeniem do serwera lub nie można go wybrać w parametrach połączenia. Dzieje się to na stacjach roboczych, które łączą się do serwera zainstalowanego na innym komputerze.
– Serwer MsSQL został zainstalowany na komputerze, który będzie pełnić rolę serwera.
– Na komputerach, które są stacjami roboczymi, zainstalowano tylko program BeSTi@.
Gdy na serwerze zainstalowany jest firewall, system antywirusowy z funkcją firewalla lub zapora systemu Windows jest aktywna, należy odblokować port na komputerze z zainstalowanym serwerem SQL. W systemie Windows można zrobić to w PANEL STEROWANIA -> ZAPORA SYSTEMU WINDOWS -> WYJĄTKI (druga zakładka u góry) -> DODAJ PORT.
Aby sprawdzić na jakim porcie działa serwer SQL 2000 należy wejść do katalogu C:\Program Files\Microsoft SQL Server\80\Tools\Binn (katalog domyslny) i dalej wybrać plik svrnetcn.exe. W otwartym oknie na górze znajduje się pełna nazwa serwera SQL. Niżej w prawym oknie należy zaznaczyć protokół TCP/IP i wybrać przycisk „Properties…” W nowym otwartym oknie zobaczymy numer portu na jakim działa nasz serwer SQL.
W zaporze systemu Windows w kategorii 'Wyjątki’ klikamy na przycisk 'Dodaj port…’, określamy nazwę dla wyjątku oraz port, zaznaczamy protokół TCP i zatwierdzamy.
Na stacji roboczej, która łączy się do serwera SQL, w parametrach połączenia w nazwie serwera wpisujemy składnię:
NAZWA_KOMPUTERA,NR_PORTU
Przykład: maszyna z zainstalowanym serwerem SQL jest nazwana SERWER, numer portu na którym nasłuchuje to 1280. Wówczas w parametrach połączenia w nazwie wpisujemy:
SERWER,1280